نوار کنج استیل

15 نکته‌ی دکوراسیون نئو کلاسیک

کاور-طراحی-نئو-کلاسیک
زمان مطالعه: 10 دقیقه

فهرست مطالب

دکوراسیون نئو کلاسیک چیست ؟

دکوراسیون نئو کلاسیک یک سبک طراحی داخلی است که بر پایه سبک های کلاسیک یونان و روم ساخته شده است. این سبک طراحی داخلی در قرن های ۱۸ و ۱۹ میلادی در اروپا و آمریکا شکل گرفت و در طول تاریخ به عنوان یکی از سبک های محبوب طراحی داخلی شناخته شده است. این سبک طراحی داخلی شامل استفاده از جزئیات ساده، رنگ های آرام و طرح های کلاسیک است. برای مثال، اضافه کردن مولدینگ به دیوارها و استفاده از رنگ های خاکستری، زرد، سفید و سیاه در دکوراسیون داخلی از جمله ویژگی های این سبک طراحی داخلی است .

طراحی نئو کلاسیک سبک جدایی ناپذیر در طراحی داخلی است که در نقاط مختلف تاریخ یافت می‌شود . نئو کلاسیک در اواخر دهه 1700 سرچشمه گرفت و در دوران مدرن توسط رابرت آدام معمار انگلیسی محبوبیت یافت .

آدام به دلیل کنار هم قرار دادن عناصر مختلف معماری غربی با عناصر سنتی رومی و یونانی شناخته شده بود. امروزه، طراحی نئوکلاسیک توسط طراحان و متعصبان دکور مورد استفاده قرار می گیرد تا ظرافت و پیچیدگی را به هر فضایی بیاورند.

15 نکته ‌ی دکوراسیون نئو کلاسیک

1. قالب را به دیوار ها اضافه کنید

یکی از جزئیات کلیدی در معماری نئوکلاسیک مدرن، افزودن قالب‌های تزئینی به دیوارها است. با توجه به قالب‌گیری دیوار شخصیت و عمق را به اتاق می‌افزاید و جذابیت بصری ایجاد می‌کند و با هزینه کم آن را زیباتر می‌کند . 

انواع مختلف قالب گیری دیوار وجود دارد که می توانید از بین آنها انتخاب کنید. رایج ترین موردی که در دکورهای الهام گرفته از نئوکلاسیک یافت می شود، قالب گیری دیواری است.  قالب‌گیری دیواری کاربردی خانه‌هایی را با قرنیزهای بزرگ‌تر تحسین می‌کند، زیرا اتاق را به یاد ماندنی جلوه می‌دهد .

همچنین می توانید قالب بندی پانل برجسته را نصب کنید که شبیه به قالب گیری دیواری کاربردی است. به جای اینکه فقط قالب بلند شود، کل پانل از دیوار بلند می شود .

دکوراسیون نئو کلاسیک

2. از رنگ های خنثی در اتاق استفاده کنید

یکی از ویژگی هایی که دکوراسیون نئوکلاسیک را بسیار محبوب کرده است، سادگی آن است. برخلاف باروک و روکوکو که رنگارنگ هستند و توجه زیادی را به خود جلب می کنند، نئوکلاسیک بر زیبایی ساده و جزئیات کوچک تمرکز دارد. دکور نئوکلاسیک به جای رنگ‌های بلند، از پالت رنگی خنثی استفاده می‌کند .

رنگ‌های نئوکلاسیک به رنگ‌های مایل به سفید، کرم، خاکستری، زرد و سایر رنگ‌های کم‌رنگ تمایل دارند . قبل از اینکه اتاقی را تزئین کنید، همیشه باید رنگ‌های مشخصی داشته باشید که در کل فضا استفاده شوند .

برای اطمینان از اینکه خانه به خوبی جریان دارد، طراحان توصیه می کنند از تعداد محدودی رنگ در پالت استفاده کنید و آنها را به روش های مختلف در فضا بگنجانید. در خانه‌های نئوکلاسیک، ممکن است بخواهید همان رنگ سفید کم‌رنگ را روی دیوارهای خود بگنجانید، در حالی که با طرح‌ها و رنگ‌های مختلف در طرح رنگ خود بازی می‌کنید .

رنگ خنثی

3. با چوب و فلز در معرض دید تزئین کنید

دیگر ویژگی‌ رایج دردکوراسیون نئوکلاسیک استفاده از چوب و فلز در مبلمان است. این جزئیات به ارائه طرح کلی و ظرافت ساده به قطعات این دوران کمک می کند .

هنگامی که طراحی نئوکلاسیک را در فضای خود قرار می دهید، لازم نیست مبلمان موجود را دور بیندازید تا آنها را با قطعات الهام گرفته از دوره جایگزین کنید. در عوض، می‌توانید رنگ‌های چوبی را با هم مخلوط کنید، یا قطعات مبلمانی را اضافه کنید که تسمه های دکوراتیو  فلزی یا بازوها و پاهای چوبی را به نمایش بگذارند .

یک راه عالی برای تزئین با چوب در فضای موجود، تضاد رنگ های چوبی بین مبلمان و کفپوش است (از طریق طرح های بالارد). اگر کفپوش تیره است، مبلمان روشن اضافه کنید تا ظاهری چند لایه ایجاد کنید .

برای مخلوط کردن فلزات، طراحان توصیه می کنند آنها را بر اساس ته رنگ آنها گروه بندی کنید. اگر با فلزات گرم تزئین می‌کنید، برنج، مس و طلا را در سراسر اتاق پخش کنید تا همه چیز منسجم بماند می‌توانید از فلزات گرم برای گرم کردن فضا استفاده کنید .

از دیگر محصولات فلزی مورد استفاده در طراحی نئوکلاسیک می‌توان به : نوار یا فیتیله یو شکل استیل که مابین سطوح و اکثرا در حمام و سرویس بهداشتی به کار می‌رود نام برد .

نوار کنج استیل نیز یکی دیگر از موارد استفاده در طراحی نئو کلاسیک است که بسته به رنگ دکور شما تا 8 رنگ مات و براق تنوع دارد .

تسمه استیل دکوراتیو ، مورد بسیار پرکاربرد در اتاق خواب است که جلوه ای لوکس به فضا می‌بخشد .

دکوراسیون نئو کلاسیک

4. از روم باستان الهام بگیرید

جنبش نئوکلاسیک از فلسفه، هنر و معماری یونان و روم الهام گرفته است. بر اساس نکات دکور، خانه‌های روم باستان اغلب دیوارهایی با طرح‌های پیچیده رنگ‌آمیزی شده بودند و کاشی‌کاری‌های موزاییک پیچیده روی کف آن‌ها دیده می‌شد.

مبلمان در آن دوره شامل گنجه ها، کمد لباس‌ها و قسمت‌های نشیمن داخل اتاق خواب بود. علاوه بر این، چراغ‌های نفتی ساخته شده از فلز به همراه مجسمه‌ها، کاسه‌ها، گلدان‌ها، بشقاب‌های تزئینی و فواره‌ها تزئینات رایجی بودند نیم تنه سرامیکی، یا نیم تنه ویژ، معمولاً با طراحی سنتی روم و یونان مرتبط است.

امروزه می‌توانید به صورت آنلاین یا در فروشگاه‌های مختلف لوازم تزئینی در اندازه‌ها، رنگ‌ها و هزینه‌های مختلف، یکی از آن‌ها را خریداری کنید که آن‌ها را به یک کالای اساسی نئوکلاسیک در دسترس تبدیل می‌کند.

روم باستان

5. مطمئن شوید که چیدمان شما متقارن است

یکی از جزئیات رایج در معماری نئوکلاسیک، تقارن آن است. این چیزی است که در قرن 18 خیلی رایج نبود، عمدتاً به این دلیل که باروک و روکوکو بزرگترین تأثیرات طراحی در آن زمان بودند. تقارن نئوکلاسیک برای مردم جذاب بود و به این طرح ارتباطی با ظرافت بخشید .

تقارن در طراحی به تعادلی اشاره دارد که به صورت بصری وزن شده و در یک اتاق توزیع می شود. این به سه مفهوم کلی تقسیم می شود: متقارن، نامتقارن و رادیکال. تعادل متقارن به تکرار موارد در یک محور مرکزی اشاره دارد .

به عنوان مثال، اطمینان حاصل کنید که هر دو طرف یک کاناپه با بالش های یکسان وزن دارند. تعادل نامتقارن با توزیع عمدی وزن بصری که متعادل نیست متفاوت است. این برای ایجاد پویایی و لایه‌بندی فضاها استفاده می‌شود.

تعادل رادیکال روی مواردی متمرکز می شود که به طور مساوی در اطراف یک نقطه مرکزی وزن دارند، مانند صندلی های دور یک میز..!

چیدمان متقارن

6. از ستون های داخلی استفاده کنید

یکی دیگر از عناصر در دکوراسیون نئوکلاسیک استفاده از ستون های داخلی در یک فضا است. در حالی که برخی از آنها ساختاری هستند، بسیاری از آنها صرفاً تزئینی هستند. از آنجایی که ستون‌ها با روم و یونان باستان مرتبط هستند، یک عنصر اصلی برای خانه‌های الهام گرفته از نئوکلاسیک هستند.

می‌توانید ستون‌ها را به روش‌های مختلف تزئین کنید تا آنها را با سبک‌های مختلف طراحی غالب ترکیب کنید . به عنوان مثال، اگر فضایی الهام گرفته از طبیعت یا فضای اسکاندیناوی را می خواهید که تحت تأثیر طراحی نئوکلاسیک باشد، افزودن عناصر بر پایه چوب می تواند هر دو طرح را گرد هم آورد. همچنین می‌توانید از ستون‌ها به روشی مدرن برای نمایش آثار هنری یا دیوارکوب استفاده کنید .

تسمه استیل دکوراتیو نیز گزینه مناسبی برای تزئین ستون به حساب می‌آید .

استفاده از ستون داخلی

7. قسمتی از خانه را خلوت نگه دارید!

در روم و یونان باستان، خانه ها محل تجمعات بزرگ بودند. با توجه به نکات دکور، بسیاری از خانه‌ها حتی دارای قسمت‌هایی برای ملاقات بودند و اتاق‌ها بزرگ و جادار بودند. در حالی که اتاق‌های کنونی ما ممکن است در مقیاس زمان‌های قدیم نباشند می‌توانیم چشم را فریب دهیم و فکر کند فضا بزرگ‌تر است .
مقیاس به نحوه قرار گرفتن یک آیتم در فضای موجود آن اشاره دارد، در حالی که تناسب به نحوه ارتباط اشیاء مختلف با یکدیگر بسیاری از طراحان هنگام طراحی یک فضا از نسبت طلایی نیز استفاده می کنند .

با استفاده از مقیاس و تناسب، می توانید فضای خود را بزرگتر از حد معمول نشان دهید. برای اینکه ظاهر سقف بلندی داشته علاوه بر این، گذاشتن فضای منفی روی دیوارها و محیط از مبلمان کوچکتر استفاده کنید .

8. از نور طبیعی استفاده کنید 

نور طبیعی بخش مهمی از هر سبک طراحی است. نور یکی از عناصری است که فوراً بر اتاق تأثیر میگذارد و در طراحی کلی یک فضا نقش اساسی دارد . نورپردازی به دو دسته نور طبیعی و مصنوعی تقسیم می شود و هر دو در کنار هم فضایی قابل استفاده و زیبا ایجاد می کنند.

یک راه عالی برای گنجاندن نور طبیعی بیشتر در فضای شما این است که راه های بیشتری برای خروج نور یا جهش نور به اطراف نصب کنید. چراغ های سقفی روشی متداول برای وارد کردن نور بیشتر است، به خصوص در یک فضای تاریک سنتی همچنین می‌توانید لوله‌های خورشیدی یا تونل‌های خورشیدی را در پشت بام خود نصب کنید، و اینها به تشدید میزان نوری که به داخل اتاق فیلتر می‌شود کمک می‌کند .

شما همچنین می توانید با وسایلی که نور را منعکس می کنند، مانند آینه یا سایر سطوح فلزی تزئین کنید. این سطوح بدون نیاز به ساخت و ساز عمده، نور را به اطراف اتاق می تاباند. همچنین می توانید یک اتاق را به رنگ روشن رنگ آمیزی کنید تا ظاهری روشن ایجاد کنید .

استفاده-از-نور-طبیعی-در-خانه

9. پنجره های تقلبی ایجاد کنید

اگر پنجره‌های بزرگ ندارید، راه‌هایی برای جعل کردن ظاهر آن‌ها وجود دارد. با توجه به طراحی داخلی چشمگیر، می توانید با یک لایت باکس یک پنجره جعلی بسازید. این معمولاً در زیرزمین ها و مناطقی که پنجره یا نورگیر نصب نمی شود استفاده میشود.

اگر نمی‌خواهید یک لایت باکس بسازید، می‌توانید ورق‌های الکترولومینسنت را روی دیوار خود نیز نصب کنید. علاوه بر این، می‌توانید یک تخته سفید بگیرید و یک عکس از یک منظره منظره بچسبانید تا ظاهر یک پنجره را ایجاد کنید، اما این گزینه نور اضافی را وارد اتاق نمی‌کند .

برای بزرگ تر نشان دادن پنجره های موجود نیز می‌توانید از پرده های بزرگ تر استفاده کنید .

10. از آینه برای تابش نور استفاده کنید

آینه ها تزیینات عالی در دکوراسیون نئوکلاسیک هستند که عمق و نور را به اتاق می آورند. آیینه ها، نمایش و افزودن انعکاس‌های منحصربه‌فرد به اتاق می‌بخشند و به آن جذابیت بصری بیشتری می‌دهند.

آینه‌ها همچنین می‌توانند اتاق را روشن‌تر کنند، به‌ویژه زمانی که روبروی پنجره قرار می‌گیرند. افزودن آینه به فضا به دلیل نحوه انعکاس نور و توهم نوری انعکاس سطح به عقب، به آن کمک می کند احساس بازتری داشته باشد. در اتاق‌های بدون پنجره، آینه‌ها نیز می‌توانند به حداکثر رساندن ظاهر اتاق کمک کنند، زیرا مقیاس را افزایش می‌دهند و نحوه سیل نور را تغییر بیشتر می‌کنند.

بسیاری از سبک‌های الهام گرفته از نئوکلاسیک از آینه استفاده می‌کنند تا به طراحی نئوکلاسیک کمک کنند. طرح های الهام گرفته از فرانسه یکی از سبک های نئوکلاسیک هستند که از آینه در سراسر دکوراسیون خود استفاده می کنند.

آینه های سبک فرانسوی مجسمه ای هستند یا با جزئیات حکاکی شده پوشیده شده اند.

استفاده-از-ستون-داخلی

11. استفاده از ویترین و سقف های بلند

از آنجایی که اتاق های روم و یونان باستان بسیار بزرگ بودند، بخش بزرگی از معماری نئوکلاسیک این نوع مقیاس را تداعی می کند. یکی از راه های انجام این کار ایجاد توهم سقف های بلندتر است.  برای بزرگ‌تر نشان دادن سقف‌ها، پنجره‌ها را ساده نگه دارید و قطعات مبلمانی با ارتفاع کمتر داشته باشید .

مبلمان پایین‌تر با کوچک‌تر نگه داشتن مقیاس و ایجاد اتاق بزرگ‌تر و خوش‌آمدتر برای مهمانان به خوبی کار می‌کنند. علاوه بر این، می توانید قالب تاج، دیوارها و سقف های خود را به همان رنگ رنگ آمیزی کنید و اثر شکستگی دیوارهای رنگی و سقف سفید را از بین ببرید. اگر نمی خواهید همه چیز را به یک رنگ رنگ کنید، فقط رنگ آمیزی تاج و سقف یکسان باعث کاهش جدایی می شود. داشتن رنگ ثابت در قسمت های بزرگ یک فضا باعث می شود که دیوارها کشیده تر به نظر برسند .

نین می توانید از خطوط عمودی روی دیوارها استفاده کنید تا چشم خود را به سمت بالا بکشید و فضا را بلندتر نشان دهید. از طرف دیگر، می‌توانید از خطوط افقی روی دیوار، چه از طریق قالب‌گیری یا کاغذ دیواری، استفاده کنید تا جلوه یک اتاق وسیع‌تر را ایجاد کنید .

دکوراسیون نئوکلاسیک مترادف با ظرافت در جامعه طراحی است. حتی زمانی که سبک طراحی غالب شما چیزی غیر از نئوکلاسیک است، می‌توانید از اقلام نئوکلاسیک استفاده کنید تا فضا را لوکس‌تر جلوه دهید، بدون اینکه شیک و زیبا باشد .

استفاده از یک پالت رنگی زیبا دکور را تحسین برانگیز می کند ، جلوگیری از بهم ریختگی با استفاده از وسایل کاربردی که به عنوان فضای ذخیره‌سازی اضافی عمل می‌کنند به ظرافت محیط اضافه میکند .

یکی از راه‌هایی که می‌توانید فوراً یک اتاق را زیبا جلوه دهید، قرار دادن آن در مرکز یک مورد، به عنوان مثال، یک تخت بلند است . یک تخت بلندتر به شما امکان می دهد از قسمت زیر به عنوان انبار استفاده کنید و اتاق را تمیز نگه دارید. همچنین می‌توانید در نورپردازی با رنگ گرم کار کنید تا ظاهری لوکس داشته باشید .

سقف-های-بلند-در-طراحی-نئوکلاسیک

12. استفاده از فرش

فرش‌های دنج راه بسیار خوبی برای ایجاد فضایی جذاب هستند، حتی اگر نتوانید فضایی بزرگ‌تر ایجاد کنید. از آنجایی که طراحی نئوکلاسیک بر روی داشتن فضایی برای سرگرمی و خوش‌آمدگویی تمرکز دارد، ایجاد آرامش یک راه فوق‌العاده برای به دست آوردن ظاهر است .

فرش ها راهی عالی برای ایجاد آرامش در اتاق است. فرش ها همچنین روشی شگفت انگیز برای ایجاد بافت و نقش هستند، چیزی که اغلب در بسیاری از فضاهای نئوکلاسیک یافت می شود .

هنگام قرار دادن فرش، توصیه می شود فرشی را به اندازه ای بزرگ خریداری کنید که تمام پایه های مبلمان آن را لمس کنند این یک محل نشستن مشخص و مناطق مکالمه گروهی دور از سایر مناطق ایجاد می کند .

استفاده-از-فرش در طراحی نئوکلاسیک

13 . استفاده از پارچه های نئوکلاسیک

یکی از سریع‌ترین و آسان‌ترین راه‌ها برای آوردن الهامات نئوکلاسیک به فضا، استفاده از پارچه‌های آن دوران یا الهام‌گرفتن از طراحی آن‌ها است. دکوراسیون نئوکلاسیک به دلیل جزئیات پیچیده کف، فرش‌های بافته شده، چوب‌های رنگ‌شده و سنگ‌های رنگارنگش شناخته می‌شود.

مبلمان و پارچه ها اغلب هندسی هستند و اثاثه یا لوازم داخلی در این دوره پیشرفته تر شد. به همین دلیل، ابریشم های نقاشی شده، نقش های برجسته و منسوجات چاپ شده در سراسر طراحی نئوکلاسیک دیده میشود. چیزهایی مانند ابریشم، خراطین، پنبه، و لعاب چینت در استفاده رایج‌تر هستند .

برای تزئین با پارچه، می‌توانید یک قطعه هنر نساجی از آن ایجاد کنید و با استفاده از تیرهای پنجره آن را به دیوار آویزان کنید . همچنین می توانید آن را دور بوم ها بپیچید تا یک اثر هنری گران قیمت ایجاد کنید. 

 می توانید پارچه ها و منسوجات را با هم ترکیب کنید تا ظاهری عمیق و جذاب در اتاق خود ایجاد کنید. برای ترکیب الگوها، روی آنهایی تمرکز کنید که دارای طرح رنگ مشابه هستند .

14. استفاده از لوستر بزرگ

یکی از عناصر اصلی در طراحی زیبا، یک لوستر غول پیکر است که به نقطه کانونی یک اتاق تبدیل می شود.  لوسترهای بیانی برای معرفی شخصیت و نمایش عالی هستند. آنها همچنین در هر کجا که آویزان شوند یک به یک نقطه کانونی تبدیل شده و می‌توانند نظر ها را از جزئیات غیر جذاب اتاق پرت کند.

لوستر بزرگ
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *